Езически ритуали и танци с FAUN на 8 декември в София
В студената декемврийска вечер, навръх студенския празник, у нас гостуваха две самобитни групи, които донесоха много положителни емоции и настроение на всички присъстващи на 8 декември в столичния клуб "Joy Station". Както много пъти сме писали, организацията на "BGTSC" беше перфектна. Влизаше се безпроблемно, имаше зареден бар с напитки и щанд с мърчандайз. Към артикулите на бандите имаше голям интерес, а хит сред дамите стана голяма пазарска торба на FAUN.
Първи на сцената се качи шведския дует PETTERSSON & FREDRIKSSON. Той се състои от двама адаши - цигуларя Daniel Pettersson и Daniel Fredriksson, които свирят на скандинавска мандола, никелхарпа (шведска клавишна цигулка) и лютня. На никелхарпата беше обърнато специално внимание от самия музикант, който подробно обясни на публиката как се нарича инструментът на различни езици и как свири. Музикантите изпълниха сравнително кратък сет, но през цялото време контактуваха сфеновете и разказваха за музиката си, за да бъде по-разбираема за чужденци. Дуетът представи собствени композиции и фолклорни мелодии от северна Швеция. Чухме валс, който осъден на смърт убиец е пожелал да изсвири като последно желание. PETTERSSON & FREDRIKSSON завършиха сета си с мелодия на шведския танц полска и се оттеглиха под аплодисментите на публиката.
След известна пауза на сцената се качиха главните герои на вечерта - германците FAUN. Стилът им е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също средновековен фолк с келтски и скандинавски мотиви. Групата го нарича "паган фолк", с което иска да изрази връзката си с природата, на което много държи. Вокалите се изпълняват на различни езици, включително немски, английски, латински, гръцки и някои скандинавски езици. Текстовете са заемки от класическата музика, авторски, народни и др. Разнообразието от инструменти е поразяващо - келтска арфа, шведска никелхарпа, хърди-гърди, гайди, цитра, флейти и много други.
Името FAUN идва от древногръцко/римската митология, по-точно от божеството на скотовъдците Фавн или Пан. Според групата тази фигура, която често се изобразява и като природен или горски дух, трябва да изразява връзката на членовете с природата. FAUN се стремят да насърчават форма на езичество, което те характеризират като природна религия.
Фронтменът Oliver Pade, представящ се под псевдонима Oliver s. Tyrе, е от основателите на групата и единствен останал оригинален член.
FAUN наченаха сета си с парчето "Baldur" от последния им засега албум "Pagan" (2022). След това чухме композицията "Diese kalte Nacht" от един от най-награждаваните в родината им албуми "Von den Elben" (2013). Снощи групата разходи феновете из цялото си немалко творчество, без да дава превес на никоя от творбите си. Между песните Oliver s. Tyrе обясняваше какво ще изпълни, какво изразява песента, а понякога от къде е текстът. Това правеше представянето на групата интерективно и интересно, а феновете бяха въвлечени в своеобразен диалог. Освен това, фронтменът разпяваше публиката и проведе съревнование жени срещу мъже, в което всички бяха победители и шеговито заклеймени, че са продали душите си на FAUN.
Преди песента "Walpurgisnacht" s. Tyrе дори проговори български, в желанието си да представи значението на ритуала, познат и като Белтейн, призоваващ плодородието и сексуалната енергия.
А сега да обърнем малко внимание на публиката, която се включи много активно в шоуто. Сред феновете можеха да се забележат хора със средновековни дрехи, причудливи шапки, венци и дори рога на главите, както и окичили се с елфически уши. Но независимо дали бяха с тематично облекло или не, всички в залата припяваха и танцуваха, пляскаха, свиркаха, викаха окуражително и по всякакъв начин изразяваха задоволството си от това, което ставаше на сцената. Бандата беше абсолютно очарована от реакцията на залата. Музикантите идваха за пръв път у нас и за пръв път се срещаха с българската отзивчива публика. Oliver s. Tyrе няколко пъти повтори, че е много приятно изненадан от големия брой фенове (малко под 1000) и топлия прием, като обеща неколкократно скоро отново да посетят България.
Какво друго чухме снощи - инструментали, в които се изявяваха множеството причудливи инструменти и специално соло на хърди-гърди. Танцови мелодии караха краката сами да подскачат, нежни балади разтопяваха сърцето. Особено трогателна беше баладата "Tamlin and the Fairy Queen", която беше изпълнена на английски и интересният текст беше разбираем за по-голяма част от публиката. FAUN изпълниха и песни в прослава и чест на нордически, келтски и древногръцки богове.
За три парчета на сцената се присъединиха PETTERSSON & FREDRIKSSON и двете групи заедно ни поднесоха истинско богатство от инструментално и вокално звучене.
Редовният сет на FAUN завърши с инструментала "Rhiannon", а като бис бяха изпълнени две песни - "Wenn wir uns wiedersehen" и "Hymn to Pan". Последната беше ода за прослава на бога патрон на групата, защото Пан е древногръцкото име на римския Фавн.
Възторжената пубика явно искаше концертът да продължи още, но въпреки че това не се случи, артисти и фенове се разделиха с топли чувства в сърцата в очаване на нови срещи.
Сетлист на FAUN:
01. Baldur
02. Diese kalte Nacht
03. Alba
04. Walpurgisnacht
05. Nacht des Nordens
06. Solo Hurdy Gurdy
07. Blaue Stunde
08. Andro
09. Tamlin and the Fairy Queen
10. Odin
11. Galdra
12. Iduna (с PETTERSSON & FREDRIKSSON)
13. Elfenberg (с PETTERSSON & FREDRIKSSON)
14. Wind & Geige (с PETTERSSON & FREDRIKSSON)
15. Rhiannon
Бис:
16. Wenn wir uns wiedersehen
17. Hymn to Pan
Текст: HeathenHeart
Снимки: Невена Рикова
В галериите ни ще намерите десетки снимки от концерта на FAUN и PETTERSSON & FREDRIKSSON на 8.12.2024 г. в София.
WeRock.bg не носи отговорност за мненията към новините на този сайт.
Забранено е: писането на български език с букви от латинската азбука; писането на коментари, съдържащи груби обидни изрази, независимо срещу кого са насочени; писането на коментари от един и същи потребител, но с различни имена с цел манипулация; писането на конфликтни, провокативни, нецензурни и др. подобни коментари; писането на коментари, представляващи явна или скрита реклама.
WeRock.bg си запазва правото да заличава и всякакви други коментари, които прецени като некоректни или ненужни.
ВАЖНО: Коментарите НЕ са начин за контакт с WeRock.bg. Ако имате въпроси към нас, пишете на имейл адресите, посочени в "Контакти".