GRAVE DIGGER - "The Clans Will Rise Again"
2010, Napalm Records/Wizard

След като окачиха всичко живо на бесилката през 2009-а с "Ballads of a Hangman" (ревю) тевтонските рицари решиха да се завърнат към най-успешния си период само година по-късно. И отново се поровиха из архивите и се вдъхновиха от героизма и мъките на шотландците.
Разликата този път е, че не се експлоатират конкретни събития и личности, а се набляга на шотландската душевност, мистицизъм и на самите шотландци като нация в стил "куплет-преход-припев-куплет-преход-припев-соло-преход-или направо припев". "The Clans Will Rise Again" е странно продължение на класическия "Tunes of War" от далечната 1996 година. Защото завръщането към вече използвани теми избожда очи най-вече с тоталната липса на идеи, посредственост, спад на продажбите, изчерпване. Да но, за да надскочиш собствените си върхове се иска не само смелост, но и способности. В настоящия случай сме свидетели единствено на изнасилено желание и нищожни проблясъци. Едва ли гордия шотландски народ, извоювал автономността си с тонове жертви и реки от кръв, е бил толкова анемичен, както "The Clans Will Rise Again"? Или може би "клановете отново са въстанали", само, за да се облекчат, и пак да седнат на масата?
Само за година и нещо Grave Digger се разделиха може би с двама от най-добрите германски китаристи Thilo Hermann и Manni Schmidt. И взеха на борда неизвестния Axel "Ironfinger" Ritt. Хубаво де, младежът се опитва, но само толкова - свиренето му е шаблонно, солата също, рекондрол мотивите, които вкарва въобще не оправят положението с липсата на идеи. Само с един "железен пръст" явно не става! Дано се върне Uwe Lulis, че между две глътки вода, групата ще вземе съвсем да се удави.
Сравненията между "The Clans Will Rise Again" и "Tunes of War" са неизбежни. И двата албума съдържат по 13 композиции и започват с интро. В "Tunes of War" интрото е по-зловещо и грабващо. В "The Clans Will Rise Again" - веселяшко и жизнеутвърждаващо. Каквито са и повечето припеви в диска. Слушайки ги, вярата в утрешния ден е в кърпа вързана! Ударното начало със скоростната "Paid in Blood" се спъва в дисторзираните клавири на "грейвдигърския" шаблон "Hammer of the Scots". Шотландските гайди не само, че не са използвани с мярка, но са набутвани под път и над път. Гайди в началото, гайди в края, дори има цяло гайдарско "съкровище" - "The Piper Mcleod". Групата е създала усещането, че когато е започвала да прави албума, е имала една гайда и нищо повече. Поиграли са си момчетата на нея, измислили са някакви мелодии и след това са се сетили, че имат и други инструменти. "Highland Farewell" е точно такова клише, в което изпъква поредният жизнеутвърждаващ припев. Добре че този подход не е използван навсякъде.
"The Clans Will Rise Again" е много по-полиран от "Tunes of War", както впрочем всички последни албуми на Grave Digger. Суровата енергия отдавна е овладяна, но от това групата само губи. Изблиците на агресия са запазени само в блендата на Chris Boltendahl. Той продължава да ексхумира трупове с вокалите си. Останалите инструменти звучат повече от плахо. Е, има и изключения, които се появяват към средата на описа, като мачкащата "Rebels" (слушат ли ви се неясно-защо-вмъкнати-в-солото "искрящи" рокендрол мотиви?) и мистичната "Whom the Gods Love Die Young" с атоналното си пиано и тежкия, почти думаджийски епически ритъм излязъл от мрачния "Grave Digger". "Coming Home" не е кавър по Scorpions, но троши прешлени с екстаза, който е завладял "Гробарите". Среднотемповата "Valley of Tears" с припев за припяване, добавя малко разнообразие с цепелинските си усещания. "Execution" и "Spider" са просто пълнеж и са напълно излишни. От тях в дискографията на групата има купища. И въобще не очаквайте режещи химни като "Rebellion (The Clans are Marching)" или "The Bruce (The Lion King)". За тотална лудница като "William Wallace (Braveheart)" и дума не може да става. Но за "When Rain Turns to Blood" вниманието е задължително - разкошна балада, в която нежността е обладана грубо и насилствено от изпиленото с бръснарски ножчета гласище на мистър Boltendahl. Усещането, което носи композицията, е за романтичен секс с работеща сенокосачка!
"The Clans Will Rise Again" излиза точно 30 години от основаването на бандата. За толкова време Grave Digger не успяха поне мъничко да се отърсят от влиянията си и с всеки следващ албум вариациите върху Judas Priest и Accept придобиват колосални размери. Вярно е, че го правят по свой собствен начин. И това се оценява. Но да бяха си изкопали по-дълбок и по-широк гроб, за да им е съвсем комфортно. Все пак всички лопати са при тях. И Жътвар си имат, който млати наред от обложката. Зрелище, както винаги. Но албумът май ще бъде запомнен единствено с него и ще си остане поредният с етикета "само за фанатични фенове на най-шотландската немска банда - Grave Digger"!










Alatriste
Други ревюта на GRAVE DIGGER